Sayko

Rozhovor s legendou ČR scény. Na Freedom Forever Fest vystoupí v sobotu po půlnoci.

Sayko začínal jako dj už na škole v roce 1989. Po dvou letech se dostal k prvním upraveným gramofonům v ČR, což bylo v té době něco nevídaného. Následovala léta tréninku a hraní. Sayko byl od počátku spolutvůrcem české klubové scény a zůstává jím dodnes jako respektovaný člen této komunity. Jeho začátky sahají do počátku raveové elektronické scény. Jak šel čas a hudba se vyvíjela, přesedlal na techno a účinkoval na větších či menších techno akcích v Brně i okolí (Citadela, Orion Hall, Rave City, Underplunder). Po roce 1997 pomalu přesedlává na dobro v té době na nepochopené zlomené beaty. Těm zůstává věrný dodnes. Vystupoval za legendární ostravskou crew 2.3, i za brněnský klub Fléda, byl členem Redrumcrew. Sayko má svůj nezaměnitelný styl mixu, který předvádí po celé republice na nejrůznějších festivalech a v klubech po celé ČR a SR. I díky tomu se dvakrát umístil na druhém místě Czech DnB awards a to v roce 2007 a 2008. Libuje si v temném, ale i inteligentním drumandbassu či techstepu. Krom jiného byl sedm let aktivním členem skupiny Hraczki, kde nejen scratchoval, ale i zpíval. Vystupoval s předním českým bubeníkem Pavlem Fajtem ve společné performance, hostoval na první desce kapely Mashy Muxx a měl spoustu dalších aktivit. Od roku 2005 produkuje svoji muziku a s oblibou se věnuje remixům a mashupum. Jeho tracky vyšly na labelech Close 2 Death Recordings , Deafmuted, Darktide, Blast Furnace Recordings ci Sun Side rec. i Bandcampu. Vinyl mu vyšel na polském labelu Neurofunk Society of Poland. Vystupuval s jazzdrumandbassovou kapelou Radium.nfo. dále pak v kapele Bazztaarklan kde je spoluautorem skladeb a stojí za mikrofonem, v projektu Vera Muse je autorem hudby a taktéž v projektu Razcals….. SAYKO ŽIJE HUDBOU a dává to dostatečně znát ve všech směrech.


Martine, jak dlouho jsi na české scéně?

Je to neuvěřitelné, ale tenhle rok je to už 30 let!

Kterým stylům elektronické hudby se věnuješ?

Nejvíc zlomenostem, takže Drum’n’Bass, Jungle, Breakbeat, Triphop, Downtempo, ale všeobecně se věnuju hraní v podstatě všeho, co mám rád, takže i Techno či Melodic a nebo Progressive.

Co vlastní tvorba?

Makám na vlastní hudbě od roku 2006, mou hudbu si můžeš poslechnout na většině digitálních platforem a to jako Sayko nebo pod dalšími pseudonymy jako je Razcals, Dyes a nebo úplně z jiného soudku např. Bazztaarklan.

Máš nějaký oblíbený klub ?

Těch bude víc, ale např. Fabric, Cross, Stoun, Perpetuum.

Co nějaký zvířecí mazel ?

Nene, doma žádného nemám, ale mám pěkné studio a tam mám synťáky, se kterýma se mazlím … :))


Kde Sayko najdeš?

www.discogs.com/artist/162336-Sayko
www.discogs.com/artist/7140477-Razcals
Soundcloud – www.soundcloud.com/sayko
MixCloud – www.mixcloud.com/sayko_cz
razcals.bandcamp.com/